Prodejny stavebnin a stavební firmy zaznamenaly za posledních deset let nebývalý nárůst zájmu o oplocení pozemku z betonových prefabrikátů. Vyrábí se z certifikovaného materiálu, mají dlouhou životnost a pozoruhodná je i rychlost výstavby, zvláště u rozsáhlých ploch.
Proč zvolit plot z betonu
Hodí se na rovinu i do svahu – svažitý terén vyžaduje mnohdy náročné a složité vyměřování, zvláště u plotů z pletiva a klasického cihlového zdiva. Musí se citlivě volit výška jednotlivých polí s ohledem na sklon svahu, aby to bylo přijatelné i z estetického hlediska. Stavět oplocení z betonových desek je naopak snazší, tam se vyměřuje pouze výška opěrných sloupků a jejich rozteč, a po ukotvení do země a zabetonování se pak pouze libovolně do drážek ve sloupcích nasouvají svislé desky tak, aby dosáhly požadované výšky. Desky se pokládají přímo na zpevněný terén (zeminu), lze je zčásti zapustit do země, nebo provést obsyp a naopak spodní stranu o pár centimetrů zvednout. Je to mnohem snazší, než vyzdívání z tvarovek a tvárnic, kdy jsme plně závislí na jejich rozměru, a kdy se pro ně (i pro pletivo) musí předem připravit základová rýha a sokl.
Kombinace se dřevem – vzhled betonového plotu Hradec Králové lze vylepšit v kombinaci s dřevěnými latěmi a vytvořit tak působivou koncepci, která ladí s domovní fasádou, okny a dveřmi, či s pergolou. Latě se obvykle pokládají buď přes sebe, nebo našikmo, podobně jako sklápíme v oknech plechové žaluzie. Tento způsob se osvědčil především v Německu a v Holandsku a u nás se rovněž dostává do popředí zájmu.
Živý plot a betonové desky – desky jsou tenké (zhruba 5 cm) a lze je předsadit různými druhy živých plotů, aniž by to významně ukrojilo životní prostor na vlastním pozemku. Zajímavým řešením se ukázala i kombinace s okrasnými prvky, jako jsou skalničky, jezírka a další okrasné dřeviny. Vhodně zvolený barevný odstín desek z betonu, např. okrová, béžová či krémová, se zelenými rostlinami dobře ladí a kontrastuje, aniž by to působilo rušivě a násilně.