Pískové filtrace v za ahradních či vnitřních bazénech jsou prozatím nepřekonanou technologií, která důkladně zbavuje nečistot vodu na koupání. Uvnitř filtračních nádob se nachází křemičitý písek o určité zrnitosti, obvykle v rozestupu velikosti zrn 0,5 až 1,2 mm, kterým prochází znečištěná tekutina, aby se mezi zrnky zachytily i velmi jemné hmotné částice. Drcená frakce písku do filtrace musí mít ostré hrany, jinak by nečistoty mohly tudy snadno proklouznout.
Principu pískových filtrací se využívá i v úpravnách pitné vody a na dalších místech, například v akvaristice, a jejich výhodou je poměrně levný provoz, co se týče pravidelné výměny filtračního média. Kupříkladu u bazénů pro soukromé (rodinné) účely se písek obvykle mění po dvou až třech letech a vzhledem k jeho snadné dostupnosti a velmi nízké ceně nejde o významnou finanční zátěž.
Výměna filtračního písku však obnáší i jistý problém, resp. vyžaduje, abyste měli jasno, kam použitý písek vysypat. Jistě, že byste jej mohli velmi snadno nasypat do popelnice nebo do kontejneru s komunálním odpadem, anebo jej dokonce zavezli za město a vysypali jej třeba do polního úvozu, čímž nezpůsobíte žádnou ekologickou katastrofu, ale máme pro vás lepší tip. Což takhle písek využít smysluplněji?
Obsyp skalniček – je-li křemičitý písek čistý, dobře propláchnutý a zajímavě od přírody zbarvený, může se vám hodit pro dekorativní účely, například pro obsyp skalniček, zahradních chodníků, záhonů atp.
Dětské pískoviště – písek z filtrace je možné využít i pro dětská pískoviště, je zdravotně zcela nezávadný, bez nebezpečných chemikálií.
Barefoot chodník – zaznamenali jste existenci bosonohých chodníků, které se v naší zemi budují na různých místech v přírodě? Je to úžasná pomůcka pro posílení zdraví vzhledem k tomu, že na bosých chodidlech se vyskytuje mnoho reflexních nervových vláken, které stimulují vnitřní orgány a napomáhají k jejich regeneraci. Takový chodník si můžete vytvořit i na vlastní zahradě a základem pro jeho výstavbu se může stát vyřazený písek z bazénové filtrace.