Jedná se o hypoteční úvěr, zajišťuje se zástavním právem k bytu či domu, k nemovitosti, kterou vlastníte. Je to úvěr neúčelový, to znamená, že použití finančních prostředků takto získaných, není účelově vázáno na pořízení nebo rekonstrukci nemovitosti. Můžete je použít na nákup čehokoli jiného, nebo je použít například jako investici. Většina bank nechce, aby takto získané prostředky byly použity na podnikání, jinak jim účel zřízení americké hypotéky sdělovat nemusíte.
Zástavou nemovitosti je riziko pro banku nižší, proto nabízí i nižší úrok než u klasického spotřebního úvěru. Můžete si půjčit relativně vysokou částku, záleží na hodnotě nemovitosti, většina bank mívá omezení až na 70% hodnoty nemovitosti. Rozložení splátek na dobu až 20 let umožňuje nízkou měsíční splátku, čím je doba splatnosti úvěru kratší, tím je měsíční splátka vyšší. Zde je potřeba zmínit omezení, že doba splatnosti úvěru nesmí překročit 70 let věku žadatele.
Tím, že je možné finanční prostředky použít k jakémukoli účelu, není možné čerpat státní podporu, ani odečíst z daní zaplacené úroky, to je možné jen při účelové hypotéce na pořízení nebo rekonstrukci bydlení. V porovnání s klasickými účelovými hypotékami jsou u americké hypotéky úrokové sazby výrazně vyšší. Minimální výše poskytnutého úvěru bývá 100 tisíc korun, u některých bank existuje horní hranice maximální výše úvěru bez ohledu na deklarovanou hodnotu zastavené nemovitosti, takzvaný úvěrový rámec. Největší nevýhodou a rizikem je fakt, že ručíte nemovitostí, o kterou můžete platební neschopnosti přijít.
Obecně platí, že úroková sazba u americké hypotéky je vyšší než u klasické účelové hypotéky na pořízení či rekonstrukci bydlení. Je však současně nižší než u běžných spotřebitelských úvěrů, což je výhodnější zvláště při vyšších půjčených částkách i delší době splatnosti. U fixace úrokových sazeb platí, že čím je doba fixace delší, tím je úroková sazba vyšší.